Nagyszabású programsorozattal emlékeznek Józsefvárosban az ’56-os forradalomra

Nagyszabású programsorozattal, többek között emléktúrákkal, plakátkiállítással, történelmi beszélgetésekkel, rajzpályázattal, emlékparkkal, színházi előadásokkal és ünnepi hangversennyel emlékeznek meg az 1956-os forradalom és szabadságharcról Józsefvárosban.

1956 októberében Józsefvárosban dördültek el az első lövések, novemberben ott tartottak a legtovább a harcok és a szabadságért vívott küzdelem a kerületben követelte a legtöbb áldozatot. A forradalom több szimbolikus helyszíne Józsefvárosban található, köztük a Magyar Rádió volt épülete és maga a Corvin köz. A városnak központi szerep jutott 1956-ban, Józsefváros ehhez méltóan, a hősök előtt tisztelegve színvonalas emlékprogramokkal emlékezik meg az akkor történtekről.

Szeptember közepétől október 15-ig hétvégenként „Golyó sem fog Benneteket” című emléktúrákon mutatták be a nők szemszögéből azokat a helyszíneket és történéseket, amelyek Józsefvárosban a forradalomhoz kötődnek. Szeptember 8-án indult el az „Ott voltunk, láttuk, átéltük” beszélgetéssorozat a H13 Diák- és Vállalkozásfejlesztési központban, melyek során többek között a harcokban részvevő túlélők, a témát kutató történészek, az eseményeket feldolgozó filmrendezők osztották meg gondolataikat az érdeklődőkkel. Az utolsó beszélgetés vendége október 20-án az Kozmovszky Edina volt, aki a Magyar Rádió volt épületénél a Bródy Sándor utcában felolvasta a forradalmárok követeléseit, és akit sokan csak a piros kabátos lányként ismernek. Szeptember 20-ától programsorozattal ünnepel a Józsefvárosi Galéria is, melynek során az ’56-os eseményeket feldolgozó filmet vetítettek le és történészekkel beszélgettek, október 22-én 20 órától pedig a Darshan Udvarban Berta Zsolt és az Amondo zenekar ad koncertet.

A Pesti Srácokkal együttműködve szeptember 20-tól november 4-ig a Horváth Mihály téren Emlékpark idézi fel 1956-ot. A téren forradalmi utcarészlet alakítottak ki, korabeli fotókat, berendezési tárgyakat lehet megtekinteni, emellett történelmi beszélgetéseken és a kor szellemét megidéző előadásokon, vehetnek részt a látogatók, hétvégenként este pedig koncertekkel is várják az érdeklődőket. Október 21-én 19 órától „Pesti Srácok 1956 Fénylő arcai” címmel összművészeti előadásra kerül sor, 22-én, szombaton hagyományőrző életképeket és fegyverbemutatót tartanak, de lesz airsoft lövészet is Kalasnyikov gépkarabéllyal. Október 23-án 14 órától a Józsefvárosi Cigányzenekar lép fel, 17 órától bemutatják a „Nem vallott, eltemetve” című dokumentumfilmet, 18:30-tól gyertyagyújtást tartanak a hősök emléke előtt tisztelegve, 19 órától pedig Ferenczi György és a Rackajam koncertezik Both Miklós közreműködésével.

A Turay Ida Színház az „Angyalok nem sírnak” című, a forradalom napjait bemutató előadással gazdagítja az 1956-os józsefvárosi programokat. Október 11-én kerületi általános iskolás, felső tagozatos diákok is megnézték az egyik előadást. Szintén az általános iskolásokat szólították meg az ’56-os témájú rajzpályázattal, a nyertes pályaműveket a Horváth Mihály téren állítják ki.  A középiskolások október 17-én Turek Miklós versszínházi előadásán vehettek részt, mely az 1956-os forradalmi időszakot és Faludy György életét, költészetét elevenítette meg.

Szeptember 28. és október 21. között „Forradalmak és szabadságharcok Magyarországon” címmel grafikai kiállítás tekinthető meg a H13-ban a Kisgrafika Barátok Köre Grafikagyűjtő és Művelődési Egyesület szervezésében a forradalom tiszteletére. Október 22. és november 4. között az Erkel Színházban 1956 cigány hősei címmel rendeznek fotókiállítást. November 4-től 18-ig pedig a Józsefvárosi Galériában lesz a forradalomról szóló lengyel-magyar plakátkiállítás.

A Terror Háza fényfestést mutat be ’56-hoz kapcsolódó szimbolikus helyszíneken és épületeken több ponton a városban. Józsefvárosban október 22-én az Erkel Színházon, október 24-én pedig a Blaha Lujza téren emlékeznek ilyen formában a forradalomra.

A Józsefvárosi Önkormányzat ünnepi műsorára október 23-án, a Corvin-közben kerül sor 10 órától, ahol Kocsis Máté polgármester mond beszédet, az ünnepi műsorban pedig a Turay Ida Színház művészei és a Magyar Tartalékos Szövetség Hagyományőrző Tagozata működik közre.

Az önkormányzat vizuális eszközökkel is segíti az ’56-os események felidézését. A Teleki téri piacnál forradalmi témájú óriásplakátok, a Baross utcán pedig a szabadságharcról készült fotókból és történelmi zászlókból készült molinók emlékeztetnek a hatvan évvel ezelőtti történésekre. Emellett minden lakóháznak ’56-os történelmi zászlót adományozott az önkormányzat és arra kérte a józsefvárosiakat, hogy azt tegyék ki házaikra, így a kerület minden pontján tisztelegnek a hősök előtt.

Október 24-én a 60. évforduló alkalmából kitüntetés-átadást és ünnepi hangversenyt szervez az önkormányzat az Olasz Kultúrintézetben a MÁV Szimfonikus Zenekar közreműködésével. Az este során 1956-os szerepvállalások előtt tisztelegve díszpolgári kitüntetéseket adnak át.