Cigány világzarándoklat Rómában

Hétfőn délelőtt fél tizenkettőkor a vatikáni VI. Pál teremben Ferenc pápa találkozott a cigány világzarándoklat mintegy hétezer képviselőjével.

Rómában október 23-a és 26-a között zajlik a cigány nép világzarándoklata,  melynek fő eseménye ez a mostani a hétfői találkozás a Szentatyával. A nagy római zarándoklat pontosan egybeesik azzal a történelmi eseménnyel, amikor VI. Pál pápa ötven évvel ezelőtt, 1965. szeptember 26-án felkereste a Róma közelében fekvő Pomezia kisváros cigánytelepét és egy nagyon jelentős beszéddel fordult hozzájuk, melyben a nomád cigányokat „örökös zarándokoknak” nevezte. A mostani találkozót az Elvándorlók és Útonlevők Pápai Tanácsa szervezte, a Tanács elnökének, Veglió bíborosnak a vezetésével.

Magyarországról három busszal érkeztek a cigány zarándokok Székely János, cigány-pasztorációért felelős püspök vezetésével. A mintegy 150 fős magyar zarándokközösséget elkísérték Dúl Géza, Makkai László görögkatolikus papok, illetve Szocska Ábel bazilita szerzetes atya, akik a hazai cigányok lelki gondozásával foglalkoznak. A hétfő délelőtti római találkozó vezetőihez csatlakozott még Kocsis Fülöp görögkatolikus metropolita érsek, aki az előző három héten át részt vett a családszinódus ülésein.

francis_gippsy_02

Ferenc pápa már a köszöntéssel megtalálta a hangot a lelkesedéstől túlfűtött aulában: „Kedves cigány barátaim” – köszöntötte őket, majd cigány nyelvjárásban folytatta: „Az Úr legyen veletek!” Idézett VI. Pál pápa ötven évvel ezelőtt mondott beszédéből: „Bárhol is megálltok, nem vagytok alkalmatlanok és idegenek… Itt találtok egy olyan valakit, aki szeret, tisztel és megbecsül benneteket”. VI. Pál pápa e szavai elkötelezett lelkipásztori gondoskodásra ösztönözte az egyházat, a cigányokat pedig arra buzdította, hogy bízzanak az egyházban”.

 

Ferenc pápa elismeréssel szólt „a cigány etnikum lelki és hitbeli erejéről, melynek erős jele a soraikban támadó számos papi, diakónusi és szerzetesi hivatás”. Arra kérte őket, hogy „legyenek közvetítő eszközök a saját népük és az egyház között az evangéliumi nyíltság tanúságtételével”. A Szentatya személyes hangon szólt arról, hogy ő „ismeri a nehézségeiket, problémáikat, szorongásaikat, melyek a lakás, a munka és az egészségügyi ellátás hiánya. Ez a jelenség szemben áll az emberi méltóság jogával. Az erkölcsi és a társadalmi rend megköveteli, hogy minden emberi személy szabadon élvezhesse ezeket az alapvető jogokat, mert csak így lehet építeni a békés együttélést!”

Ferenc pápa azon „óhajának is hangot adott, hogy a cigány nép nyisson új fejezetet a történetében. Elérkezett az idő, hogy felszámoljuk a rasszizmus és az idegengyűlölet évszázados előítéleteit, melyek alapját adják a megkülönböztetésnek. Az irgalmasság evangéliuma rázza fel a lelkiismeretünket, és nyissuk meg a szívünket és a kezünket is a legrászorultabbak felé. Arra buzdítalak benneteket, hogy építsétek a mai városok perifériáin a testvériség és a megosztás kötelékeit, ezt elkötelező feladatként bízom rátok. Vegyetek példát Boldog Zefirino Ximenez Malla-ról, népetek gyermekéről, aki a maga korában kitűnt a becsületességével és alázatával, a Szűzanya iránti különleges tiszteletével, mely őt egészen a vértanúságig kísérte és így lett a „Rózsafüzér mártírja”.

Ferenc pápa nagy elismeréssel szólt „a cigányok életszeretetéről: Kedves cigány barátaim, sok gyermeket és fiatalt látok köztetek, ők a ti népetek jövője a mai társadalom közepette. A gyermekek a ti legértékesebb kincseitek. A ti kultúrátok most nagy változás korát éli, éppen ezért nagy szükség van arra, hogy iskolázzátok a gyermekeiteket. Ezt nektek kérnetek kell, mert ez egy jog – mondta nyomatékkal a pápa. Ennek jegyében fordult a szülőkhöz, sőt a nagyszülőkhöz is, hogy a gyermekek és unokák iskolázottsága az ő támogatásukkal vegyen kezdetet.

Ferenc pápa beszéde végén megkoszorúzta a VI. Pál teremben felállított cigány Szűzanya szobrát, aranyozott koszorút helyezve a kis Jézus és a Szűzanya fejére. Utána együtt imádkozták az Üdvözlégy Máriát, majd Ferenc pápa személyesen köszöntötte a cigány zarándokokat. Ritkán látott pillanatokat élt át a sokat megélt kihallgatási csarnok: mindenki szerette volna megszorítani a pápa kezét és ezt olyan megrendítő hittel, szeretettel, őszinteséggel és nem egyszer nyers erővel tették, amelyek a pápát is mélyen megérintették, aki nemhogy kivonta volna magát ebből a találkozásból, hanem eggyé lett velük és örömmel fogadta szeretetük közvetlen kifejezését.