A brit egyház elítéli az európai bevándorlók elleni rasszista támadásokat

„El kell gondolkodnunk azon, ami ezekben a zavaros napokban történt és figyelmesen mérlegelni, mi most a teendőnk” – írja Vincent Nichols bíboros, az angliai és wales-i püspöki konferencia elnöke közleményében, amelyben elítéli az európai bevándorlók elleni atrocitásokat. A Brexit-népszavazás eredményének közzététele óta, melyből a távozni akarók kerültek ki többségben, több, mint száz esetben rasszista alapú agresszió és megfélemlítés áldozata lett több bevándorló, köztük főként a lengyelek, akik a legnagyobb számban élnek Angliában az Európai Unióból érkező bevándorlók közül.

A gyűlölet és a rasszizmus elfogadhatatlan

„A rasszizmus és a gyűlölet e hulláma elfogadhatatlan és nem szabad eltűrnünk” – jelenti ki a westminsteri érsek, aki egyben arra szólít, hogy ne engedjünk a félelemnek és bizakodjunk Istenben: „Ha nem hagyunk teret a Gondviselésnek, a társadalom önmagába zárkózik, sokkal önzőbb és megosztottabb lesz”.

Halljuk meg a kirekesztettek hangját és emelkedjünk felül a megosztottságon

Nichols bíboros felszólítja a brit politikusokat, hogy vállalják fel felelősségüket. „Biztos vagyok benne, hogy minden vezetőnek el kell gondolkodnia azon, hogy meg kell hallgatnunk és hagynunk kell szóhoz jutni azokat, akik úgy érzik, hogy nem jutnak szóhoz. Vissza kell találnunk az együttélés és a közjó értékeihez, mely nem zár ki senkit. A politikusok, a befektetők és a bankárok végezzék a maguk dolgát, de a fő cél egy olyan világ építése, amelyben az erőt a szolgálatra használják föl és senkit nem rekesztenek ki. Ebben az értelemben a Nagy-Britanniára váró nagy kihívás ma az, hogy mindenkihez szóljanak. Ha ugyanis a népszavazás továbbra is megosztja az országot, akkor a nemzet egyre gyengébb lesz és nem lesz képes olyan szerepet játszani a nemzetközi politika színterén, amely megoldaná a világ nagy problémáit” – olvasható még a nyilatkozatban.