A pápa a nevelői fórumhoz: legyetek az emberség és a béke építői

Az emberség kézművesei, a béke és a találkozás építői – így határozta meg Ferenc pápa a nevelők szerepét vasárnapi videó-üzenetében, amelyet a nevelésről tartott IV. Világfórumra küldött. A tanácskozás március 13-án, vasárnap ért véget Dubaiban, az Egyesült Arab Emírségekben. A „Nagyobb közös felelősség a közoktatásért” témáról tartott konferenciát a Varkey Alapítvány, egy londoni székhelyű non-profit szervezet rendezte, amelynek célja, hogy javítsa a hátrányos helyzetű kiskorúak oktatási színvonalát a világban.

A tanári hivatás legyen a legmegbecsültebb a társadalomban

Ferenc pápa köszönetét fejezte ki az Alapítványnak, amiért világszerte bátorítja a tanárokat erőfeszítéseikben, hogy egy fenntartható globális társadalmat hozzanak létre a Scholas Occurrentes, az Argentínában született nemzetközi iskolahálózattal való együttműködésen keresztül is. Az argentin kezdeményezés Jorge Bergoglio, Buenos Aires-i érsek akaratából jött létre és az integráció és a béke megteremtése érdekében tevékenykedik. Együtt sikerülhet megadni a nevelőknek a megérdemelt elismerést azért a nagy hatásért, amit életünkre gyakorolnak és visszaállítani foglalkozásukat az azt megillető legmegbecsültebb helyre a társadalomban.

Tanítsuk meg a gyerekeket játszani

A Fórum során átadásra került a 2016 Tanára-díj, amelyet idén Hanan Al-Hroub palesztin tanárnő nyert el, aki egy betlehemi palesztin menekülttáborban nőtt fel és emiatt gyakran volt szemtanúja erőszakcselekményeknek. Hanan megteremtette a játékon alapuló tanulás módszerét, hogy segítsen a traumatikus helyzeteket megélt fiataloknak és, hogy a békére neveljen, miután a 2. Intifada idején az izraeli csapatok gyermekei szeme láttára lőtték le a férjét, édesapjukat – írja a „The Times of Israel” izraeli napilap. A díjátvételi beszédében Hanan szólt arról, hogy az izraeli-palesztin konfliktus hogyan hatott életére. A díjjal járó egymillió dollárból ösztöndíjat hoz létre olyan fiatalok támogatása számára, akik a tanári hivatást választják.

A neveléshez nem hozzáférő nép hanyatlásnak indul

Ferenc pápa gratulált a neves elismerésért a palesztin tanárnőnek és hangsúlyozta: „minden gyermeknek joga van ahhoz, hogy játsszon. A nevelés egy része abban áll, hogy megtanítsák őket játszani, mert a játékban megtanulnak szocializálódni és megélik az életörömöt. Ezért az a nép, amely nem fér hozzá az oktatáshoz háború vagy más okok miatt, egyre jobban hanyatlani kezd és egy idő után teljesen lesüllyed az ösztönszintre. A kormányok ébredjenek tudatára a tanárok feladatának jelentőségére.”

A pápa videó-üzenetét követően Dubaiban elültettek egy olajfát, a béke jelképét.

A Scholas Occurrentes kísérleti programja

Február 3-án a Vatikánban Ferenc pápa kihallgatáson fogadta a Scholas Occurrentes kezdeményezés képviselőit. A találkozón az Egyesült Arab Emírségek kormányügyekért felelős minisztere, Mohammed Al Gergawi és a Varkey Alapítvány elnöke meghívta a Scholast, hogy szervezzenek kísérleti programot a dubai fiatalokkal. Ez az első alkalom, hogy az argentin nevelési hálózat egy muzulmán országban végez tevékenységet.

Bill Clinton, William herceg és Joe Biden, amerikai alelnök is videó-üzenetben gratulált a díjat elnyert palesztin tanárnőnek.

(sv)