A szlovén püspöki konferencia új helyszínt javasol a Huda Jama-i tömegsírból exhumált áldozatok számára

Vita alakult ki a szlovén kormány és a katolikus püspöki konferencia között, hogy hova temessék a titóista partizánok által több mint hetven éve lemészárolt civilek maradványait a Huda Jama-i tömegsírból – közölte a szlovén sajtó szerdán.

A püspökök úgy vélik, hogy először azonosítani kell a meggyilkolt civileket, majd fel kell ajánlani hozzátartozóiknak, hogy a családi sírhelyen temethessék el őket. A szlovén kormány nemrég 800 ezer eurót különített el arra, hogy a közel háromezer áldozatot – akiket a partizánok a második világháború befejezése után néhány hét leforgása alatt végeztek ki – exhumálják és áthelyezzék a maribori emléktemetőbe.

A püspöki konferencia úgy ítélte meg, hogy a kormány által javasolt maribori helyszín nem megfelelő az újratemetésre. Ők erre a célra a Ljubljanától nyolcvan kilométerre keletre lévő teharjei temetőt javasolják, mert szerintük az embereket azt már elfogadták emlékhelyként.

A második világháborúban, Olaszország 1943. szeptember 3-i kapitulációját követően a németek a partizánellenes félkatonai, illetve rendőri alakulatokból létrehoztak egy szlovén segédhadsereget, melynek tagjait nevezték honvédeknek (domobranci). A mozgalom az önkéntes kommunistaellenes rendőrség utószervezeteként jött létre. A második világháború befejezése után Teharjébe 5000 honvédet (domobranac) szállítottak, közülük 4000-et a partizánok azonnal ki is végeztek német kötődésük miatt.

A Huda Jama-i elhagyott bányában 2009-ben bukkantak rá 432 mumifikálódott holtestre. A történészek szerint a szomszédos barlangokban további 2200-2500 áldozat lehet még. Az áldozatokat – akik között nők és gyerekek is voltak -, teherautókkal hozták a bányába, ahol kivégezték őket.

A vesztőhely felfedezése megrázta a szlovén társadalmat, annak ellenére, hogy az országban sokan feltételezték létezését. A Huda Jama-i mészárlás miatt soha senki ellen nem indítottak eljárást Szlovéniában, még az ország 1991-es függetlenné válása után sem.

A partizánok 1945 májusában az ausztriai Bleiburg közelében, a szlovéniai Kocevski Rog mellett és a maribori úton alig néhány nap alatt tízezreket végeztek ki, közvetlenül a második világháború befejezése utáni legnagyobb tömegmészárlást hajtva végre ezzel Európában.

Az egyházi vezetők szerint a civil szervezetekkel együttműködve a kormánynak mielőbb egy emlékparkot is ki kell alakítania Huda Jamában. A kabinet ugyanakkor attól tart, hogy a vesztőhely „antikommunista zarándokhellyé válhat”, amellyel visszaélhet a napi politika.

Joze Dezman, a kormány által megbízott illetékes bizottság elnöke a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy a teharjei temető átfogó felújításra szorul, ráadásul a ravatalozója is túl kicsi, ezért nem alkalmas több ezer ember eltemetésére.

Dezman elmondta, hogy 800 áldozatot már exhumáltak, őket a dobrovai emléktemetőben, Mariborban temetik el. Hozzátette, hogy a teljes feltárás és a vizsgálati eljárások további 17 hónapot vesznek igénybe.

A második világháború időszakból Szlovénia egész területén eddig 600 kisebb-nagyobb tömegsírt találtak.