Krisztusban Kedves Testvérek!
Ferenc pápa idei nagyböjti üzenetében1 hangsúlyozza, hogy „a testi és a lelki cselekedeteket… soha sem szabad szétválasztani”. Ilyen összefüggésben szeretnék szólni ma és az elkövetkező két alkalommal az irgalmasság testi és lelki cselekedeteiről.
Az éhség és az élelem áll az első helyen. Ezt az alapvető emberi tevékenységet emeli Isten személyes magasságba. Jézus az Istennel való közösségünket, az örök boldogságot is úgy írja le, mint közös étkezést, lakomát, ahol majd a Mennyei Atya lesz a házigazda. És maga Jézus az, aki ezt a lakomát már itt a földön elővételezi, aki testét adja táplálékul számunkra az Eucharisztiában. Ha az éhezők segítése emberi szint, az asztalközösségbe való befogadás ennek nemesebb, felfelé nyitott, nem csak testi, de szellemi formája, akkor az isteni lakomában való részesedés már túllép a földi élet határain. Ha a Teremtő a táplálkozás szintjéről a kulturált étkezésen át a lakomáig nemesíti az embert, hogy elvezesse a saját életének közösségébe, akkor a mi segítő szeretetünk itt a földön ugyanígy az örökkévalóság távlatát nyitja meg. Éppen ezért minden évben gyűjtést rendezünk, különösen nagyböjt idején. Az idei évben is kérni fogjuk, hogy tartós élelmiszert hozzanak a hívő emberek a templomba a szegények számára. Lehet persze mindig pénzt is adni, de az élelmiszer ajándékozása közelebb visz minket a gyökerekhez. Megkönnyíti, hogy szívünket-lelkünket beleadjuk a segítségbe. Ha élelmiszert ajándékozunk a rászorulóknak, a lelkiismeretünk is érzékenyebbé válik. Rádöbbenünk arra, hogy mi magunk is pazaroljuk az ennivalót, hagyjuk, hogy ránk romoljon a reklám hatására talán túl nagy csomagokban megvásárolt étel. Ferenc pápa egyenesen úgy fogalmazott, hogy a kidobott ételt a szegényektől lopjuk el. De nem mindig éltünk ilyen pazarlóan. Szüleimnek elve volt, hogy kenyeret nem dobunk ki. Ha megszáradt a kenyér, megpirítottuk, vagy jó volt zsemlemorzsának. Nem volt hűtőszekrényünk sem, nem is tudtunk úgy vásárolni, hogy ne törődjünk vele, mikor esszük meg, amit hazahoztunk. A zöldséget és a gyümölcsöt a környékről szállították a zöldségeshez és az üzletekbe, mindennek megvolt a maga szezonja. És minden nagyobb konyhán és vállalatnál volt, aki szívesen elvitte a maradékot, mert otthon állatokat tartott. Élelmiszer dolgában is úgy kerültünk át egy másfajta világba, hogy szinte észre sem vettük. A világpiac részei lettünk, sokszor nem is tudjuk, mit tartalmaz az az élelmiszer, amit a polcról leveszünk, csak a szavatosság lejártának napját látjuk, ha éppen fel van tűntetve. Így aztán bizonytalanul és bizalmatlanul kezeljük sokszor az ennivalót. Gyakran nincs is olyan háztartásunk, amiben fel tudjuk használni az ételt, ha már nem friss. Jobban kell tehát figyelnünk erre, és tudatosítanunk kell, hogy bizonyos szempontból csapdában vagyunk. Közösen, társadalmilag is keresnünk kell a természetesebb és emberségesebb életmódot. Ugyanakkor elismeréssel állapíthatjuk meg, hogy a nagy éhínség és a tömeges éhhalál csökkent a világban.
Szomjazóknak inni adni. Ez a felhívás hasonló az előzőhöz, mégis különös utalásokat rejt magában. A régi keleti ember mindig a szárazsággal küzdött. Imádkozott az esőért. Sokszor híjával volt még az ivóvíznek is. Ma is megrázó a Közel-Kelet országaiban a tájat szemlélni. Kietlen, sivatagos, szörnyű forróság sújtotta vidékek veszik körül az emberi életre többé-kevésbé alkalmas keskeny sávokat. De az egészséges ivóvíz sokszor olyan országokban is hiányzik, ahol nedves az éghajlat. Hol a nagyvárosok tömeges életformája, hol a növényvédő szerek, hol a katasztrofális higiéniai viszonyok szennyezik az ivóvízbázist. Milliók és milliók szorulnak rá, hogy nap, mint nap palackozott ivóvizet vásároljanak. A szomjazóknak inni adni manapság globális felelősséget jelent, olyan kihívást, ami az egész emberiség együttműködését kívánja. A „szomjazóknak inni adni” parancsa felelős, szervezett, átgondolt munkára szólítja az embert, küzdelemre az igazságosságért és a testvéri összetartozásért az egész világon. Valljuk meg őszintén, az éghajlatváltozás, amit nem kis részben a felelőtlen emberi tevékenység okoz, számos régióban lehetetlenné teszi a mezőgazdaságot, menekülésre, elvándorlásra kényszeríti az embereket. Ami tehát első pillantásra a segítő szeretet egyéni gesztusának látszik, az végső soron világméretű társadalmi felelősségvállalásra szólít.
De az ivóvíz hiánya az üdvösség történetében különleges szerepet is játszik. A Kivonulás könyvében az Úr azt parancsolja Mózesnek, hogy sújtson botjával a vízre, és az vérré változik, a halak elpusztulnak a folyóban és ettől a folyó úgy fog bűzleni, hogy az egyiptomiak az undortól nem tudják majd meginni a vizét (vö. Kiv 7,17-18). Ennek az egyiptomi csapásnak a leírásában az áll, hogy Egyiptomban minden víz vérré változott (Kiv 7,19). Így akarta Isten megmutatni hatalmát, és megnyitni az utat népe számára a szabadság felé. Ám az egyiptomiak a bibliai elbeszélés szerint ekkor még nem fogadták el Isten akaratát, hanem a maguk módján kerestek megoldást: ivóvíz után ástak a folyóparton, mert nem tudták meginni a folyó vizét (Kiv 7,24). Még az ivóvíz megromlása sem vezette el őket Isten akaratának felismerésére és teljesítésére. De erre a történetre utal az Újszövetségben a Jelenések könyve is. Itt is jelek és csodák történnek, amelyek végső nagy történelmi kataklizmát készítenek elő. Az angyalokról olvasunk, akik Isten haragjának hét csészéjét öntik a földre. A második és a harmadik angyal a tengerbe és a folyókba, meg a forrásokba önti csészéjét, ezért a vizek vérré válnak. Az angyal pedig így kiált: „Szent vagy, hogy így ítéltél; amiért a szentek és a próféták vérét kiontották, vért adtál nekik inni” (Jel 16,6). Az iható víz pusztulása figyelmeztető jel minden idők embere számára, felhívás a megtérésre, felszólítás, hogy forduljunk Isten felé.
De maga az ital is, ha méltósággal fogyasztják, emberi közösség kifejezője. A pászkavacsorához a szokás pontos rendje szerint hozzátartozik a borral telt pohár. Közösség és emlékezés. Kapcsolat múlttal és jövővel. Jézus pedig az utolsó vacsorán ennek a közösségnek a távlatát is megnyitja Isten és az örök boldogság felé. Ezt mondja: „Nem iszom a szőlő terméséből addig a napig, amíg majd az újat nem iszom veletek Atyám országában” (Mt 26,29; vö. Mk 14,25 és Lk 22,18). De Krisztus még ennél is többet tesz: a bort saját vérévé változtatja, vérét teszi jelenvalóvá a bor színe alatt. A vérré változott ital, amely isteni csapás és szörnyű büntetés volt, az Eucharisztiában Isten jelenlétének és az emberrel vállalt szeretetközösségének hordozója lesz.
Az ő segítségét kérjük az idén, az irgalmasság évében, hogy észrevegyük környezetünkben a rászorulókat, hogy kivegyük részünket az emberiség nagy döntéseinek meghozatalából is, hogy megrendült hálával járjuk utunkat és segítsünk másokat is az isteni élet és szeretet közössége felé. Amen.
1 Ferenc Pápa, Nagyböjti üzenet, 2015. október 4, 3. pont 3. bekezdés
2 Cons. Trid, Ses. 13 decr. DSS 2: DS 1638; A Katolikus Egyház Katekizmusa, Budapest 2002, n. 1394.
3 Uo. n. 1397.
Elhangzott február 21-én Budapesten, a Szent István-bazilikában.