Érszegi Márk Aurél kánonjogász a hanyag püspökök elmozdításáról

Érszegi Márk Aurél kánonjogász Ferenc pápa „Szerető anyaként” kezdetű Motu Propriójáról

A súlyos mulasztást elkövető egyházi vezetők elmozdítását szabályozza Ferenc pápa „Szerető anyaként” motu propriója – Érszegi Márk Aurél, a szentszéki magyar nagykövetség első beosztottjának telefontudósítása Ferenc pápa motu propriójáról.

Az egyházi vezetők felelősséggel tartoznak a rájuk bízottakért, különösen is a legvédtelenebbekért és a sérülékenyekért. Ha súlyos mulasztásuk miatt kárt okoznak, azzal okot szolgáltatnak a hivatalukból történő elmozdításra. Ennek eseteit és a vonatkozó eljárást szabályozza Ferenc pápa „Szerető anyaként” (Come una madre amorevole) kezdetű, 2016. június 4-i motu propriója.

Ferenc pápa jogszabályban határozta meg a megyéspüspökök, és a velük azonos elbírálás alá eső, tehát részegyház élén álló egyházi vezetők, továbbá a pápai jogú szerzetesrendek vezetőinek a „károkozási” felelőssége következményeit.

Az elmozdítás az egyházi hivatalok elvesztése egyik esetét képezi, és a „Szerető anyaként” motu proprio ennek a szabályait pontosítja, illetve meghatározza vonatkozó eljárás rendjét. Nem büntetőügyekről van szó, tehát nem büntetőeljárásról, hanem a károkozó leváltását célzó eljárásról, függetlenül annak erkölcsi vagy büntetőjogi felelősségétől.

Az Egyházi Törvénykönyv 193. kánon 1.§. értelmében (ugyanígy a Keleti Egyházak Kánonjainak Kódexe 975. kán. 1§. értelmében) a hivatalból való elmozdításra „súlyos okból és a jogban megszabott eljárásmód szerint” kerülhet sor. A motu proprio azt határozza meg, hogy az elmozdításhoz elégséges súlyos oknak számít, ha egy megyés főpásztor hanyagságból olyat tett, vagy éppen elmulasztott valamit, ami súlyos – anyagi, erkölcsi, lelki vagy vagyoni – kárt okozott másnak, legyen az természetes személy, vagy egy közösség egésze (1. cikk).

Az a megyés főpásztor mozdítható el hivatalából ezek alapján, amelyik objektíve „igen súlyos” módon elmulasztotta a hivatala által megkívánt gondosságot. Még akkor is, ha ezzel erkölcsi értelemben egyébként nem követett el súlyos bűnt. Amennyiben viszont kiskorúakkal, vagy sérülékeny felnőttekkel szembeni (szexuális) visszaélés esetéről van szó, az elmozdításhoz az is elegendő, ha a gondosság elmulasztása csupán „súlyos” volt. Tehát alapesetben „igen súlyos” mulasztásból fakadó objektív károkozás esetén lehet elmozdítani a püspököt, ha azonban szexuális visszaélésről van szó, akkor már a „súlyos” mulasztás is elegendő okot jelent (vö. 1. cikk 2-3. §.).

A motu proprio értelmében gyanú esetén az a szentszéki kongregáció az illetékes az eljárásra, amelyiktől az adott főpásztor függ: alapesetben a Püspöki Kongregáció, keleti rítusúak esetében a Keleti Egyházak Kongregációja, missziós területeken a Népek Evangelizálása Kongregáció, szerzetesi elöljáróknál pedig a Megszentelt Élet Intézményei és Apostoli Élet Társaságai Kongregáció. A vizsgálat során a gyanúsított számára lehetőséget kell biztosítani a védekezésre, többek között az adott kongregáció vezetői előtti személyes megjelenés révén (2. cikk). A vizsgálatot lefolytató kongregáció meghallgathatja az illetékes püspöki konferenciát, vagy keleti egyház esetén az illetékes szinódust is.

A döntést a kongregáció rendes ülése hozza meg (3. cikk), s azt a pápa elé terjesztik „sajátos formában” történő jóváhagyás végett. Ha ez a döntés az adott püspök elmozdítását jelenti, arra két változat szerint kerülhet sor: vagy kiállítják az elmozdító határozatot, vagy felszólítják az érintettet, hogy 15 napon belül maga mondjon le hivataláról, s csak ha ez nem történik meg, akkor mozdítja el a kongregáció. Az elmozdító határozatot is a pápa elé terjesztik „sajátos formában” történő jóváhagyásra (vö. 4-5. cikk). Ez utóbbi azt jelenti, hogy nincs lehetőség a fellebbezésre, mert lényegében maga a pápa döntött. A motu proprio szerint a pápa ezen döntése előtt egy erre a célra létesített „jogászkollégiummal” fog konzultálni (5. cikk). A motu proprio 2016. szeptember 5-ével lép hatályba.

Érszegi Márk Aurél, a Szentszéki Magyar Nagykövetség első beosztottja.