P. Lombardi: Auschwitz tanulsága: figyelmeztetés a mai világnak

P. Federico Lombardi szentszéki szóvivő, aki utoljára még elkísérte a Szentatyát Lengyelországba (augusztus elsején átadja hivatalát utódának), interjút adott rádiónk olasz tagozatának.

A nemzetközi sajtóvisszhangra utalva hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa Auschwitzben tett történelmi látogatása emlékezetes esemény marad egész péteri szolgálatában. Az „auschwitzi szilencium” jelentése az, amit az emlékkönyvbe írt: „Uram, bocsánat annyi kegyetlenségért!” De a lengyelországi látogatás során a pápa számos alkalommal emlékeztet a világban folyó háborúk és kegyetlenségek miatti ártatlan szenvedőkre, különösen is a gyermekekre. Péntek este a fiatalokkal végzett keresztút végén Jézus szenvedéséről és az utolsó ítéletről (Mt 25 35-36) elmélkedve felvetette a mai világban tapasztalható sok rossz, erőszak, háborúk, terrorizmus miatt szenvedő menekültek, ártatlanok, gyermekek miatti sokszor megválaszolatlan kérdéseket. Jézus, aki a kereszten magára vette minden ember szenvedését és bűneiket, megszerezte az üdvösséget. Feltámadt, és Ő, a Feltámadás és az Élet lett a válasz minden kérésünkre. Jézus szeretete erősebb a gyűlöletnél, az élet erősebb a halálnál, erről tesznek tanúságot a Krisztus- hívők az irgalmasság cselekedeteivel.

„A pápa nagyon realisztikus, közel áll a valósághoz – mondta Lombardi atya. Ezekben a napokban nem félt kimondani a fiataloknak: „Nézzétek, a valóság jóból és rosszból tevődik össze, szenvedésből, de jelen van a szeretetből adott válasz is a rosszra: ez az öröm és remény forrása.” Fontos, hogy a fiatalok ezt tudatosítsák, ismerjék azt a világot, amelyben élnek, és így lássák, mit kell tenniük körülöttünk lévő végtelenül kemény és tragikus tapasztalatokkal, a minket körülvevő konfliktusok és a gyűlölet megnyilvánulásai ismeretében. „Krisztus keresztjére tekintve találják meg a fény és a bátorság forrását, amely segíti őket az önzetlen szolgálatban.”

P. Lombardi ezután azt hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa mindig a jelen valóságra irányítja a figyelmet: az ártatlanok minden ok nélküli abszurd lemészárlására, amit állandóan tapasztalunk magunk körül; a bajok okára: arra az abszurditásra, hogy fegyvereket adnak el érdekből, amelyekkel százezreket ölnek meg, ez abszolút őrültség. A pápának tehát igaza van, amikor a mai valóságra, körülöttünk tapasztalható abszurditásokra, konkrét bajokra irányítja a figyelmet.

Végül is a bajok gyökere: a másik ember semmibe vétele, az emberi személy méltóságának tagadása, ez vezetett a rettenetes pusztításhoz. „Ez a koncentrációs tábor meglátogatásának időszerű tanulsága: mert, sajnos a rossz tovább pusztít, és a történelemben és életünkben jelenlevő rossz okai, amelyek ellen küzdenünk kell, ma és mindig ugyanazok” – hangsúlyozta rádiónk olasz műsorában P. Lombardi, szentszéki szóvivő.